تور دوشنبه 21 اردیبهشت 1394 02:56 ب.ظ نظرات ()
نام رسمی کشور : فدراسیون روسیه

نوع حکومت: جمهوری فدراتیو

زبان و ملیت: روسی

روز ملی : روز روسیه برابر با 12 ژوئن (1990)

روز استقلال : 24 آگوست 1991 از اتحاد جماهیر شوروی /  سال 1157 میلادی، شاهزادگی ولادیمیر سوزدال / 16 ژانویه 1547، تاسیس حکومت تزار مسکو / 22 اکتبر 1721، اعلام امپراتوری روسیه / 30 دسامبر 1922، بنیان گذاری اتحاد جماهیر شوروی.

روز قانون اساسی : 12 دسامبر 1993.

قوه مجریه

متشکل از رئیس جمهور و یک کابینه به رهبری نخست وزیر و معاونین وی و وزراء است. / نخست وزیر، معاونین وی و وزراء جملگی توسط رئیس جمهور منصوب شده و فقط  نخست وزیر توسط دوما هم تایید می شود. سایت رسمی این قوه: www.kremlin.ru است.

رئیس جمهور

جناب آقای ولادیمیر ولادیمیروویچ پوتین، متولد7  اکتبر سال 1952 که از تاریخ 7 می سال 2012 عهده دار این سمت شده اند.

طریقه انتخاب رئیس جمهور

رئیس جمهور با رای مستقیم مردم برای 6 سال انتخاب می شود / با امکان انتخاب مجدد برای دور دوم / آخرین انتخابات در 4 مارس سال 2012 برگزار شد و دور بعد در سال 2018 خواهد بود. گفتنی است پیشتر دوره ریاست جمهوری در روسیه 4 سال بود که با اصلاحات قانونی در سال 2008 به 6 سال افزایش یافت و از سال 2012 اجرا گردید. پوتین در انتخابات سال 2012، توانست 6/63 درصد آراء را کسب کند و رقبای خود گنادی زیوگانف، رهبر حزب کمونیست و میخائیل پروخوروف - مستقل و ولادیمیر ژیرینوفسکی را کنار بزند.

معاونین و مشاورین

رئیس جمهوری روسیه معاون ندارد و فقط 9 دستیار بنامهای: 1- لاریسا بریچویووا، 2- کنستانتین چوی چونکو، 3- آندری فورسنکو، 4- تاتیانا کولیکووا، 5- ایگور لویتین، 6- یوگنی اشکولوف، 7- ایگور اشچگولوف، 8- آندری بلوئوسف، 9- یوری اوشاکف ( امور بین الملل) دارد.

دبیر مطبوعاتی رئیس جمهور

آقای دیمیتری پسکوف / Dimitry Peskov .

نخست وزیر

جناب آقای دیمیتری آناتولییویچ مدودف / شروع بکار از 8 می سال 2012 / دومای دولتی با 299 رای در مقابل 144، به او رای داد.

معاونین نخست وزیر

آقای ایگور ایوانوویچ شوالوف، معاون اول ( از 12 می 2008 )، آرکادی ولادیمیروویچ دوورکوویچ ( از 12 می 2012 )، اولگا یوریونا گولودتس ( از 21 می 2012 )، الکساندر گنادییویچ خلوپونین ( از 19 ژانویه 2010 )، دیمیتری نیکولایوویچ کوزاک ( از 14 اکتبر 2008 ) دیمیتری الگوویچ راگوزین ( از 23 دسامبر 2011 ) و سرگئی ادواردوویچ پریخودکو ( از 22 می 2013 بجای ولادیسلاو سورکف ).

قوای مقننه

سیستم قانونگذاری روسیه دو مجلسی است. یکی سنا یا شورای فدراسیون، (Federation Council یا Upper house ) ودیگری مجلس نمایندگان یا دومای کشوری. ( State Duma یا Lower house ).

شورای فدراسیون

شورای فدراسیون روسیه از 166 کرسی تشکیل شده است که اعضای آن توسط مقامات اجرایی و قانونگزاری 83 منطقه فدرال، استان، جمهوری، کرایس و شهرهای فدرال برگزیده می شود. ( هر بخش دو نماینده در این شورا دارد ). مدت نمایندگی اعضای این شورا 4 سال می باشد. این شورا 5 معاون و 10 کمیته دارد. آدرس تارنمای این شورا: www.council.gov.ru می باشد.

رئیس شورای فدراسیون

رئیس شورای فدراسیون خانم والنتینا ماتوینکو می باشد. او  متولد سال 1949 و اصالتا اوکراینی است.

معاونین شورای فدراسیون

این شورا 5 معاون بنامهای: الکساندر تورشین، یوری وروبیف، یوگنی بوشمین، الیاس اوماخانوف و ویاچسلاو اشتیروف دارد.

رئیس کمیته خارجی شورا

رئیس کمیته امور خارجی شورای فدراسیون، آقای میخائیل مارگلف می باشد. www.council.gov.ru/eng/commitee

دومای کشوری

این مجلس 450 کرسی دارد ( برابر اصلاحات سال 2007 )، که افراد آن از سوی احزابی که حداقل 7 درصد مجموع آراء را در انتخابات کسب کرده باشند تعیین می شود. دوره نمایندگی در این مجلس هم چهارساله است. آخرین انتخابات دوما در 4 دسامبر 2011 برگزار شد که طی آن احزاب: روسیه واحد با 6/49 درصد، کمونیست با 2/19 درصد، روسیه عادل با 2/13 درصد و لیبرال دموکراسی با 7/11 درصد برنده شد. تعداد کرسی روسیه واحد 238 کرسی، کمونیست 92 کرسی، روسیه عادل 64 کرسی و لیبرال دموکراسی 56 کرسی است. انتخابات بعدی دوما در دسامبر 2015 خواهد بود. تارنمای خانگی دوما: www.duma.gov.ru می باشد.

رئیس دومای کشوری

ریاست دوما هم اکنون بر عهده آقای سرگئی یوگنیوویچ ناریشکین58 ساله از حزب روسیه واحد می باشد.

معاونین دومای کشوری

دومای دولتی دو معاون اول بنام آقایان: الکساندر ژوکف از روسیه واحد و ایوان ملنیکوف از حزب کمونیست دارد. همچنین شش معاون رئیس دیگر نیز وجود دارد که 4 تا از حزب روسیه واحد، یکی از حزب لیبرال دمکراسی و دیگری از حزب روسیه عادل می باشد.

قوه قضایی

دادگاه قانون اساسی، دادگاه عالی، دادستان عالی، و قضاتی است که از سوی رئیس جمهور پیشنهاد و توسط شورای فدراسیون یا همان مجلس سنا انتخاب می شوند.

سرویس امنیت فدرال

مهمترین آژانس تامین امنیت داخلی و میراث دار اصلی کا گ ب شوروی است. مهمترین وظایف آن: انجام اقدامات ضد جاسوسی، امور داخلی و امنیت مرزهاست. ریاست آن از 12 می 2008 برعهده آقای الکساندر واسیلوویچ بورتنیکف 61 ساله است.

دستگاه ریاست جمهوری

این نهاد ابزار ریاست جمهوری و پشتیبانی کننده سیاستهای وی است و از وظایف آن هماهنگی بین آژانس های دولتی ، شورای امنیت و گزارش مستقیم به رئیس جمهور است. رئیس آن آقای سرگئی ایوانف ( وزیر دفاع، دبیر شورای امنیت و معاون نخست وزیر سابق) می باشد.

احزاب

روسیه واحد به رهبری دیمیتری آناتولیوویچ مدودف، کمونیست به رهبری گنادی آندریوویچ زیوگانف، روسیه عادل به رهبری سرگئی میرونوف، لیبرال دموکراسی به رهبری ولادیمیر ولفوویچ ژیرینوفسکی، وطن پرستان روسیه به رهبری گنادی سمیگین، راست به رهبری آندری دونایف، سیب یا یابلوکو به رهبری سرگئی سرگئیوویچ میتروخین.

برخی گروهها و احزاب دیگر

از دیگر گروه های ذینفوذ و تاثیر گذار می توان به:کنفدراسیون کارگران روسیه، فدراسیون اتحادیه کارگران مستقل، بنیاد دفاعی گلاسنوست، انجمن گلوس، انستیتو اقدام جمعی، جنبش ضد مهاجرت غیرقانونی، کلیسای ارتودکس روسیه، انجمن دوستی روسیه - چچن، مرکز اطلاعاتی - تحلیلی سووا، اتحادیه کمیته های سربازان و تیگر ( انجمن شهروندان مبدع روسیه ) اشاره نمود.

پرچم

از سه رنگ سفید در بالا، آبی در وسط و قرمز در پایین تشکیل شده است. معنی خاصی برای رنگهای آن تعریف نشده است. این رنگها پایه رنگ پرچم کشورهای با ریشه اسلاو را تشکیل می دهد.

سن حق رای

18 سال تمام.